Coronavirus information for Feinberg.

Skip to main content

Faculty Recognition 2017-18

The Department of Medical Education is pleased to recognize the following faculty members who were nominated by MD students during the 2017-2018 academic year for demonstrating exemplary professionalism. Faculty are listed below along with the clerkships for which they were nominated. Names marked with an asterisk received five or more nominations. Congratulations to those who were named and thank you to all of our dedicated faculty members for their commitment to teaching. 

 

Anesthesiology

Abbas Al-Qamari - ICU

Michael Ault - ICU

Louanne Carabini - ICU

Shahriar Shayan - ICU

M Christine Stock - ICU

 

Emergency Medicine

John Bailitz - Emergency Medicine (EM)

Jennifer Chan - EM

Robert Daniel Claud - EM

Mark Courtney - EM

Scott Dresden - EM

Larry Faines - EM

Christopher Hogrefe - EM

Matthew Kippenhaun - EM

Demetrios Kyriacou - EM

Patrick Lank - EM

Matthew R Levine - EM

Alexander Lo - EM

Mathew Pirotte - EM

Emilie Powell - EM

Christopher Richards - EM

David Salzman - EM

Michael Schmidt - EM

*Nahzinine Shakeri - EM

Seth Trueger - EM

Robert Turelli - EM

 

Family and Community Medicine

*Nanajan Yakoub - Primary Care 

 

Medicine

Michael Angarone - Medicine

Victoria Behrend - Medicine

Steven Belknap - Medicine Sub-Internship

Sarah Bradley - Medicine Sub-Internship

Ryan Buck - Medicine Sub-Internship

Hector Cajigas - ICU

Margaret Chapman - Medicine

John Clarke - Medicine

*Thomas Corbridge - ICU

Aarati Didwania - Medicine

Dan Evans - Medicine

Jordana Friedman - Medicine Sub-Internship

Robert Hirschtick - Medicine Sub-Internship

Katie Hufmeyer - Medicine Sub-Internship

Bijal Jain - Medicine

Muriel Jean-Jacques - Medicine Sub-Internship

Imran Hashim Kazmi - EM

Jennifer Morgan - Medicine

David Neely - Medicine

Natasha Nichols - Medicine

James Paparello - Medicine Sub-Internship

Matthew Peller - Medicine Sub-Internship

Sridevi Ramalingam - Medicine

Phil Santoiemma - Medicine

Hiren Shah - Medicine

Benjamin Singer - ICU

Marion Stanley - Medicine Sub-Internship

Patrick Tosetti - Medicine

Marianne Tschoe - Medicine Sub-Internship

Toshi Uchida - Medicine

Karin Ulstrup - Primary Care

David Vermylen - Medicine Sub-Internship

*Kelly Wachsberg - Medicine

James Walter - ICU

Catherine Yi - Primary Care

Quentin Youmans - Medicine Sub-Internship

 

Neurology

Hrayr Attarian - Neurology

Ayush Batra - ICU

Carolyn Bevan - Neurology

Alan Burke - Neurology

Karan Dixit - Neurology

Elizabeth Gerard - Neurology

Elena Grebenciucova - Neurology

*Sam Ho - Neurology

Babak Jahromi - Neurology

Douglas Juvinall - Neurology

Margaret Kay-Stacy - Neurology

John Kessler - Neurology

Priya Kumthekar - Neurology

Eric Liotta - Neurology

Rimas Lukas - Neurology

Matthew Maas - ICU

Roneil Malkani - Neurology

Andrew Naidich - ICU

Ilana Ruff - Neurology

Alan Shepard - Neurology

Jessica Templer - Neurology

Stephen VanHaerents - Neurology

Cynthia Zadikoff - Neurology

 

Obstetrics and Gynecology

Mary Arlandson - OBGYN

Melissa Auger - OBGYN

Nadine Bolger - OBGYN

Christina Boots - OBGYN

Angela Chaudhari - OBGYN

Pat Garcia - OBGYN

Susan Goldsmith - OBGYN

Jessica Kiley - OBGYN

Marc Kleinberg - OBGYN

Alexander Lin - OBGYN

Lisa Mazzullo - OBGYN

Alan Peaceman - OBGYN

Mark Sibul - OBGYN

Andrew Wagner - OBGYN

 

Orthopaedic Surgery

Robert Christian - Surgery

Stephen Gryzlo - Surgery

Terrance Peabody - Surgery

George Sisson - Surgery

 

Pediatrics

Lee Bass - Pediatrics Sub-Internship

Robyn Bockrath - Pediatrics

David Dobkin - Pediatrics

Khamala Ghaey - Pediatrics

Mariana Glusman - Pediatrics

Kiran Kulkarni - Pediatrics

Robert Listernick - Pediatrics

Carolynn Price - Pediatrics

Victoria Rodriguez - Pediatrics

Ranna Rozenfeld - PICU

Mohammad Saeed - Pediatrics Sub-Internship

Jennifer Strople - Pediatrics Sub-Internship

Christina Sul - Pediatrics

Rebecca Unger - Pediatrics

Eric Wald - PICU

Kathryn Smythe - Pediatrics

Michael Spewak - Pediatrics

Heather Haukness - Pediatrics

 

Physical Medicine and Rehabilitation

Alan Anschel - PMR

Nenad Brkic - PMR

Mark Huang - PMR

Christopher Reger - PMR

Gadi Revivo - PMR

Ana-Marie Rojas - PMR

Leslie Rydberg - PMR

Lynn Vidakovic - PMR

Ki Alex Kim - PMR

 

Psychiatry and Behavioral Sciences 

G Agarwal - Psychiatry

Danielle Anderson - Psychiatry

*Cara Angelotta - Psychiatry

Katherine Backes - Psychiatry

Amy Corcoran - Psychiatry

Tom Cummins - Psychiatry

*Eric Gausche - Psychiatry

Angeles Gonzalez - Psychiatry

*Maria Gunaratnam - Psychiatry

Michael Schrift - Psychiatry

Zina Meriden - Psychiatry

 

Surgery

John Abad - Surgery

Michael Abecassis - Surgery

Samer Attar - Surgery

David Bentrem - Surgery

Kevin Bethke - Surgery

Derrick Christopher - Surgery

Dina Elaraj - Surgery

Neil Fine - Surgery

Michelle Han - Surgery

Nora Hansen - Surgery

Rashmi Kabre - Surgery

Seema Khan - Surgery

Michael McGee - Surgery Sub-Internship

Chris Mehta - Surgery

Molly Meyers - Surgery

William Pearce - Surgery

*Joseph Posluszny - Surgery Sub-Internship - ICU

Michael Shapiro - ICU

Nathaniel Soper - Surgery Sub-Internship

Jonah Stulberg - Surgery

Cord Sturgeon - Surgery

Ezra Teitelbaum - Surgery

Tarek Yuce - Surgery

 

Urology

*Robert Brannigan - Surgery